Pioneers in the industry, we offer led cob light, divine lights 2 in 1 colour panel, indoor led lights, dl-6048 led panels light, led rope light and 2 by 2 led panel light from India.
₹ 695 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Color | Cool White |
| Color Temperature | 4000 K |
| Voltage | 230 V |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
₹ 263 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color Temperature | 2700K |
| IP Rating | IP33 |
| Voltage | 210 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Color | Cool White |
| Efficiency | 99.99% |
| Power Source | Electric |
| Wattage | 12W |
| Power | 15 W |
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| Brand | Divine |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 210 V |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | BIS |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 12W |
| IP Rating | IP55 |
| Power Source | Electric |
₹ 1390 / Piece Get Latest Price
| Shape | Square |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Material | Metal |
| Voltage | 210 V |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Box |
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Lighting Color | Warm White |
| Number of Bulbs per meter | 120 |
| Color Mode | Single Color |
| Light Colour | Multicolor |
| Number Of Leds Per Meter | 120 led/m |
| Power Source | Corded Electric |
| Power Type | Plug-in |
| Material | Silicone |
| Light Source Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP56 |
| Brand | Divine |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 210 V |
| Phase | Single Phase |
₹ 1390 / Piece Get Latest Price
| Shape | Square |
| Color Temperature | 6500K |
| Light Color | Cool Daylight |
| Power | 40W |
| Voltage | 210 V |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminum |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
₹ 231 / Piece Get Latest Price
| Power | 6 W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | BIS |
| IP Rating | IP55 |
| Brand | Divine |
| Body Material | Aluminum |
₹ 298 / Piece Get Latest Price
| Power | 12 W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 210 V |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | BIS |
| IP Rating | IP55 |
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| Power | 15 W |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
₹ 231 / Piece Get Latest Price
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 8W |
| Brand | Divine |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | BIS |
| IP Rating | IP55 |
₹ 138 / Piece Get Latest Price
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 3W |
| Brand | Divine |
| Usage/Application | Home |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP44 |
₹ 298 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Divine |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | BIS |
| IP Rating | IP55 |
| Wattage | 6W |
| Volatage | 240 V |
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700K |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Box |
Nilesh Sachdev (CEO)
Divine Lights (A Brand Of Nnc Electric India Private Limited)
Shop No-1,2,3 598 Shivaji Road Dhanavant Plaza
Pune - 411002, Maharashtra, India