Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer led cob surface cylinder with acrylic, 12w cob lights, 3w led cob light, 12w warm white led cob lights, divine 12w led dimmable and tunable cob light and divine 7w led dimmable and tunable cob light.
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7 W |
| Light Color | Warm White |
| Brand | Divine |
| Body Material | Aluminum |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | BIS |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 734 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Color | Cool White |
| Usage/Application | Indoor |
| Color Temperature | 3000 K |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 132 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3W |
| Brand | Divine |
| Voltage | 210 V |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | BIS |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 3W |
| Power Source | Electric |
₹ 476 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Color | Warm White |
| Brand | Divine |
| Usage/Application | Indoor |
| Color Temperature | 3000 K |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1119 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Color | Multicolor |
| Warranty | 2 Year |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Certification | RoHS, BIS, ISO |
| Input Voltage | 220V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Power Factor | >0.5 |
| Service Life | 30000 HR |
| Model Name/Number | DL-45044 12W |
| CRI | >70 |
| Lumens | >100LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 979 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOTLIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | ISO, BIS, RoHS |
| Input Voltage | 220V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Power Factor | >0.5 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-45044 |
| CRI | >70 |
| Lumens | >100LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Color | Multicolor |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | ECO SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | BIS, RoHS |
| Input Voltage | 90V TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50HZ |
| Power Factor | >0.6 |
| Housing Type | ALUMINIUM |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-2007 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 209 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3W |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | ABS |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | BIS |
| Input Voltage | 220V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50HZ |
| Power Factor | >0.5 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-421 |
| CRI | >70 |
| Lumens | 100LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 18W |
| Color | Multicolor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lumen Efficacy | 80LM/W |
| Lighting Type | INDOOR |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 90 TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50-60HZ |
| Power Factor | >0.9 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-20833 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Size L X W X H | 72X75MM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Color | Multicolor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lumen Efficacy | 80LM/W |
| Lighting Type | INDOOR |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 90 TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50-60HZ |
| Power Factor | >0.9 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-20833 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Size L X W X H | 60X67MM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 449 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Color | Multicolor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lumen Efficacy | 80LM/W |
| Lighting Type | INDOOR |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 90 TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50-60HZ |
| Power Factor | >0.9 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-20833 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Size L X W X H | 60X67 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Color | Multicolor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, BIS |
| Input Voltage | 90V TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50HZ |
| Power Factor | >0.9 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-1815 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 509 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Shape | Round |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP40 |
| Voltage | 210 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | BIS |
| Power | 12W |
| Brand | Divine |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Power Source | Electric |
₹ 696 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Input Voltage | 12-24 V |
| Power | 15W |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Plastic |
| Brand | Divine |
| Light Source | LED |
₹ 734 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 16W |
| Color | Cool White |
| Brand | Divine |
| Usage/Application | Indoor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | BIS |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Nilesh Sachdev (CEO)
Divine Lights (A Brand Of Nnc Electric India Private Limited)
Shop No-1,2,3 598 Shivaji Road Dhanavant Plaza
Pune - 411002, Maharashtra, India