Leading Manufacturer of 3w cob spot light, 3w cob multicolour spot light, con 10 mm profile alimunium led, cob spotlight 50w, 16w led downlight and 8w led downlight from Pune.
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3W |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | ABS |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, BIS |
| Input Voltage | 220V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50HZ |
| Power Factor | 0.6 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-3503 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3W |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS, BIS |
| Input Voltage | 90 TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50HZ |
| Power Factor | >0.6 |
| Housing Type | ALUMINIUM |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-4203 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 76 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Home Interior |
| Color | Sky Blue |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Divine |
| Material | Aliminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 2 meter |
₹ 1560 / Piece Get Latest Price
| Color | Multicolor |
| Color Temperature | 4000 K |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | SPOT LIGHT |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | BIS, RoHS |
| Input Voltage | 90V TO 265V |
| Place Of Origin | INDIA |
| Frequency | 50HZ |
| Power Factor | >0.9 |
| Service Life | 30000 HRS |
| Model Name/Number | DL-5015 |
| CRI | >80 |
| Lumens | 80LM/W |
| Operating Temperature | -10 TO 50 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 496 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 16W |
| Shape | Square |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Year |
| Material | Aluminum |
| Color Temperature | 2700K |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 16W |
| Brand | Divine |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8W |
| Light Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Year |
| Material | Aluminum |
| Color Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP55, IP44 |
| Body Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Divine |
| Power | 8W |
| Certification | BIS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
₹ 628 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Light Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Year |
| Material | Aluminum |
| Color Temperature | 3000K |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP44, IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | BIS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 695 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24W |
| Light Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Aluminum |
| Color Temperature | 2700K |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | DL-SLD24W |
| Outer Size | 170 mm |
| Cut Out | 153 mm |
| Lumen | 2000 LM |
₹ 1959 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 YEARS |
| Wattage | 100W |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Model Name/Number | DL-2044 100W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85V TO 265V |
| IP Rating | IP66 |
| Surge Protection | 10KV |
| Beam Angle | 120 |
| Certification | BIS |
| Working Temp | -10 TO 50 DEGREE |
| Light Life | 50000 HRS |
| CRI | >80 |
| Operating Frequency | 50HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.95 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 496 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Color Temperature | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 16W |
| Outer Size | 120 mm |
| Cut Out | 102 mm |
| Lumen | 1200LM |
| Model No | DL-SLD16W |
| Power Source | Electric |
Nilesh Sachdev (CEO)
Divine Lights (A Brand Of Nnc Electric India Private Limited)
Shop No-1,2,3 598 Shivaji Road Dhanavant Plaza
Pune - 411002, Maharashtra, India